ארכיון הנושא 'כללי'

Jun 16 2012

בלי פנג שואי – על חפצים

מאת נושאים כללי,כללי

STUFF

מערכון נפלא ביותר של ג’ורג’ קרלין

על הדברים שאנו אוספים בחיינו

חבל שאין תרגום

אבל קל להבין

תיהנו

קנו פחות!

אין תגובות

Apr 04 2011

איפה כדאי לתרגל יוגה ואיך קשורים פנג שואי מרוקו ויוגה?

 

“תשתרעו על המזרון, תעצמו את העיניים, תשלחו החוצה את המחשבות, תתרכזו בנשימה. תשכבו בתנוחת סַוַאַסַאנָה” (תנוחת ה”מת” להרפיה). אופס, חזרו המחשבות, לא נורא העבירו אותם הלאה, תנשמו עמוק דרך האף.

כך מתחיל כול שיעור יוגה.

התוודענו והתמכרנו ליוגה דרך אֶלְיָה חברו החדש של הבן שלנו כשהחל כיתה א’. הקטן הזה אמר “יוגה שִּיוִוינָנְדַה וֵדַנְטָה” בצורה כואום - אם הצליליםל כך מת ו קה שרצינו לאכול אותו. אבל במקום לטרוף אותו הצטרפנו לתרגול אצל הוריו, תמר ושחר בנטל, המורים המדהימים שלנו שגרים ומפעילים את הסטודיו ליוגה בבית שממול ביתנו הקודם בירושלים.

וכשאני אומרת ממול אני מתכוונת שאפשר לבוא בפיג’מה, כל כך קרוב. למרות זאת לא מזדמן להגיע יום יום לתרגול מונחה אז אנחנו מתרגלים גם בבית. ההמלצה של הקדמונים היא לתרגל עם זריחת החמה. טוב, אני לא מתחברת לקדמונים האלה. האיש שלי קצת יותר, שש בבוקר זו לא קללה לגביו.

להמשך קריאה »

11 תגובות

Feb 27 2011

עצות לחדר טיפולים על פי פנג שואי

לאחרונה הכרתי הרבה מטפלים. אמנם במאמר העצות כלליות אך שווה לראות מה מתאים לכם לקחת למקום שלכם.

(המאמר פורסם במקור באתר של בית הספר “מגע” בו למדתי ולימדתי שיאצו)

תיהנו

  טיפול בחדר הטיפולים

 המלצות לפי כללי פנג שווי לעיצוב וארגון אזור או חדר הטיפולים

  כפי שהעור עוטף את גופנו כך החדר עוטף אותנו ואת הילתנו. עיצוב המקום וההתייחסות אל המפגש בין המטופל והמטפל הוא גורם חשוב ביותר ביצירת האווירה המתאימה והנכונה לקיום תהליך חיובי.

אנשים, בעיקר בבואם לקבל טיפול (יקר יחסית), רגישים לכל גורם המגיע אל עיניהם אפם ואוזניהם.

כל תשומת לב ומאמץ שנשקיע בסביבת העבודה שלנו יחזירו את עצמם כפליים !

גם אנו (המטפלים) נרגיש יותר טוב, נהיה פנויים יותר לעיסוק שלנו ועל אחת כמה וכמה אלה שבאים אלינו ירגישו מוגנים, עטופים אהבה ואכפתיות, ושלווים יותר.

חלק מהעצות הבאות, הן כלליות ולכן אינן יכולות להביא בחשבון כיוונים אישיים מועדפים של מטפל ו/או מטופל לדוגמה, או קיום של פתחים ו/או גורמים חיצוניים שאין עליהם שליטה – במקרים כאלה רצוי לברר עם יועץ מוסמך פרטים אלה ואיך להתגבר על בעיות מיוחדות.

הצעות אלה נכונות כמעט תמיד ועליהן על תוותרו:

3coins

 • ♥  בחרו מקום שקט, מופנם אך לא חבוי עמוק, ואם אפשר, קרוב לטבע (עצים, גינה שמש ציפורים). מבחינה אנרגטית סימבולית עדיף לא בקצה של רחוב ללא מוצא, לא בקרבת בית קברות ולא בקרבת מזבלה או אתר פסולת כמובן.
 • ♥  יש לשים שלט מאיר עיניים בכניסה לבניין ועל דלת הדירה עם שמכם המלא.
 • ♥  שימו ברכה או קמע באזור הכניסה. כל אחד לפי העדפתו – האופציות המוכרות הן מזוזה חמסה ותפילה – אך העיקר כאן זו הכוונה!
 • ♥ עדיף לעלות לחלל כלשהו מאשר לרדת. אם אתם עובדים במרתף יש להתקין תאורה טובה, להאיר כלפי מעלה ליצור הדמיה של אופק – כגון תמונת נוף או מבט שמדמה מרחק, חלון מצויר, צמחים מטפסים ועוד.
 • ♥ החדר צריך להיות נקי, מאוורר תמיד ומואר באופן הולם.
 • ♥ כאשר משתמשים בשמנים, מוקסה ו/או קטורת – חשוב מאד להשתמש בריחות עדינים בד”כ ולאוורר   היטב.
 • ♥ פתח החדר (הדלת, מעבר של מסדרון ) צריך להיות נכון במידותיו. דלת או מעבר צרים מדי אינם “מזמינים” כניסה.
 • ♥ על הדלת להיפתח במלוא הציר ללא הפרעות וחריקות. לא רצוי לשים מתלה עמוס במעילים מאחורי הדלת ובוודאי לא רהיט המגביל את הפתיחה שלה – כך גם יראה תזרים המזומנים שלכם…
 • ♥ אם התקרה של החדר גבוהה מדי, כדאי ליצור חופה, של בדים או כל פתרון יצירתי אחר אך הקפידו על כללי בטיחות לבל ייפול משהו על ראשכם. במידה והקירוי שקוף יש גם להקפיד שלא יצטברו לכלוך, “תלתלי” אבק וחרקים מתים למעלה, המטופל השוכב על גבו לא ייהנה ממבט זה…
 • ♥ אם התקרה נמוכה מאד יש להאיר מלמטה כלפי מעלה ולהשתמש בדגמים וצורות אנכיים במידת האפשר בעיצוב הכתלים והחפצים בחדר. אלה יטשטשו במעט את האווירה הלוחצת של מקום לא גבוה מספיק.
 • (תקרות סטנדרטיות כיום הם בגובה מינימום של 2.50 מ’. בעבר נבנו הבתים בגובה של   כ- 3 מ’ – אלה גבהים נעימים. פחות מכך יהיה מעיק. לעומת זאת בבתים ערביים הנעים עד גובה של 4.00 מ’ עשויה להיות הרגשה קצת חשופה וקרה).
 • ♥ אל תשהו מתחת לקורות בטון גדולות – לאלה יש השפעה כמו מכבש, עדין אמנם אך באופן מתמשך עלול לגרום לבעיות בריאותיות.
 • ♥ מיקום האלמנטים בחלל הפנים צריך לתת הרגשה טובה למטפל ולמטופל. להימנע משפיצים ופינות חדות.
 • ♥ חשוב לאפשר למטפל לראות את הכניסה למען הרגשה טובה של שליטה. אם אפשר רצוי לא למקם את המטופל עם הגב אל הכניסה. הדבר נכון גם במקרה של ישיבה בכסא וגם על מזרון או מיטה.
 • ♥ מקמו את הריהוט באופן שהתנועה והמעבר בחדר תהיה זורמת.
 • ♥ חלונות רצוי לחפות עם וילון. את וויסות האור והראות תכוונו ע”י עובי ושקיפות הבד. רצוי אור רך וטבעי (להימנע מאור ניאון ואורות מסנוורים). אפשר להוסיף נרות. אך אל תעבדו במקום חשוך מדי – חשוב שהמטפל יוכל להבחין היטב בצבע העור, בבגדים ובמראה הכללי של המטופל.
 • ♥ סימבולית רצוי להכניס לחדר משהו מאלמנט העץ – הטוב ביותר יהיה עציץ חי. גם צבעים ודגמים של צומח בבדים ובחיפויים (סדינים, ווילונות, שטיח) ישרו אוירה זו.
 • ♥ נעים לתת אווירת אינטימיות והגנה לאזור הטיפול – למשל ע”י פרגוד או שטיח שמגדיר את אזור הטיפול. ראו גם בהמשך חלוקת החלל.
 • ♥ השתדלו שדלת חדר השירותים לא תפנה ישירות לחלל החדר. צרו פרגוד מפריד אם אין ברירה.
 • ♥ באזור עירוני יש הרבה מפגעים אקולוגיים – להלן רשימה חלקית של דברים שיש לשים לב אליהם ולהימנע במידת האפשר מהיתקלות בהם: אזור מתח (חשמל) גבוה, אנטנות סלולאריות, חדרי ממ”ד (קירות רווי בטון וברזל), מרתפים בהם גז רדון, אסבסט גלוי או פצוע (מסוכן מאד!).

בפנג שווי אנו עוסקים בכל התדרים המשפיעים על ההרגשה. לא רק הקירות והרהיטים “מדברים”,  הלבוש והמראה של המטפל גם הם משפיעים מאד. בגדים בצבעים לא קודרים ולא צעקניים, צנועים וניחוחיים ישרו מיד אווירת בטחון ושיתוף פעולה של הלקוח. מאידך ריח גוף חזק בשמים חזקים, בגדים מוכתמים ושיער מוזנח יעוררו אותו לשאול את עצמו אם הוא במקום הנכון עוד לפני שאמרנו לו שלום!

לרושם הראשון שאנחנו חווים יש משמעות עמוקה וארוכת טווח. כמטפלים אנו מתבוננים היטב במטופל ויודעים להקיש רבות מכך על מצבו. גם המטופלים אומדים אותנו ב 7 עיניים מודאגות, הרי הם עומדים להפקיר בידנו את אוצרם הגדול ביותר גופם ונפשם, והם רוצים להרגיש טוב!

  

ועוד בעניין שכר (בלי עונש):

יש שני “קטבים” לאופיו של חדר טיפולים – “הקוטב הדרומי” הוא הצד העסקי כלכלי של המקום ויש לעודד ביחס אליו את אלמנט האש וליצור שמחה ואווירת פעילות ושגשוג.

ב”קוטב הצפוני” נמצא הרחם – אותו מקום הדואג נותן ומגן ורוצה להיות שקט רגוע ונינוח.

החלוקה הזאת חשובה. היא אפשרית גם בחדר אחד ע”י יצירת שני חללים. האחד יאנגי והשני ייני.

בתחילה היאנג: חלל המבואה/ כניסה/ המתנה . שם ניתן להשמיע מוזיקה (עדינה כמובן), לשים פעמוני רוח, ספיראלות, מוביילים. עדיפים צבעים חמים וצורות של יסוד האש. כדאי לשים תמונות נעימות של שגשוג וצמיחה, פרחים אמיתיים או מלאכותיים (רק לא מיובשים).

 ♥ היזהרו עם סמלים – תחשבו מה המשמעות שמשתקפת מחפצים ותמונות – פעם ראיתי תמונת פוסטר ענקית של חמור כורע תחת משאו בדירתם של משפחה קשת יום… ההקבלה האנרגטית כאן ברורה למדי!

♥ למי שיש מחשב או שולחן משרדי ימקם אותו כאן באזור ה”יאנגי”. כורסה או שני כסאות – נהלו מפה את השיחה המקדימה את התשאול וברור הציפיות עם הלקוח.

♥ הכינו חומר כתוב על עיסוקכם. ספרים ודפי הסבר ושימו אותם באזור ההמתנה.

♥ הכינו דף תשאול והחתימו עליו את המטופלים שלכם. כל אלה ישכנעו את המטופל שאתם מקצועיים ורציניים.

♥ החליטו מראש מה התעריף שלכם, פרטו לעצמכם כמה ולמי הנכם מוכנים לתת הנחות. הסכמים חייבים להיות ברורים וידועים מראש.

פנג שווי עוסק בעיקר בהווה אך גם לעבר ולעתיד יש משקל חשוב:

♥ תעודות שלכם שתלויות על הקיר מביאים לידיעת האורחים את הכישורים שרכשתם בעבר.

♥ אמרו ללקוחות שלכם להמליץ עליכם למיודעים שלהם כדי שהעתיד שלכם ישגשג!

♥ על החלל הפנימי שבו יבוצע הטיפול להיות ייני. פה נשמור על השקט והפרטיות של המטופל.

לפעמים בבדיקת פנג שווי מדויקת תתקבל מסקנה שצריך יסוד מים או מתכת בחדרים – שהם יסודות יותר “קרים” – גם אז רצוי לעשות שילובים אך במינון זהיר ע”פ הנחייה של היועץ.

לסיכום,

אין מקום מושלם – אך יש בידינו אפשרויות רבות להנעים את שהותנו במקום העבודה שלנו. למטופלים שלנו אלה הן שעות קסומות, יקרות מפז, שהם נותנים לעצמם מתנה  – בואו נעטוף אותה נאה באותה מידה !

 נתי גיל פוגל – יועצת  פנג שווי. מטפלת מוסמכת בזן שיאצו (בוגרת ביה”ס “מגע”) , ורפלקסולוגית בכירה.

מתחם הבריכה הטיפולית בלוטן

מתחם הבריכה הטיפולית בלוטן

התמונות של בריכת הווטסו בלוטן:

שימו לב לשילוב ההרמוני של אדמה- מתכת- מים

אין תגובות

Jan 19 2011

סליחה מאיר !

“מאיר, בפנג שואי אנחנו אוהבים שהדלת נפתחת עד הסוף בלי להיתקע”

“זה בגלל המדפסת, נתי, אני מזיז אותה כל פעם שאני משתמש בה”

“תזיז את השולחן טיפה שמאלה ויהיה לך מקום למדפסת ואז היא לא תפריע לדלת להיפתח, ובכלל איך שולחן העבודה שלך כאן ישר בכניסה ואתה עם הגב אל הדלת?

… והמראה?! ”

“זה מישהי אמרה לי שזה פנג שואי לשים מראה”

“מאיר, דווקא זה משהו שכולם יודעים שעל פי פנג שואי לא תולים מראה מול הכניסה כי זה מקפיץ ושולח את האנרגיות הטובות החוצה”

“באמת?! במיוחד קניתי אותה לזה…” ..

להמשך קריאה »

12 תגובות

Dec 26 2010

מציצנות וגבולות או: מה זה מתכת בפנג שואי

עברנו לפני שנתיים וחצי לגור בעיר התפוז. (זאת תל אביב שלי, המקבילה הרוחנית לניו יורק התפוחית). בירושלים גרנו בשכונת בקעה, שהיא אכן בִּקעה, נמוכה יחסית מבחינה טופוגרפית. גרנו בבית בן קומה אחת על הקרקע ומסביבנו גינתנו ותו לא.

כאן בחרנו לשנות באופן קיצוני את סגנון החיים שלנו. להמשך קריאה »

13 תגובות

Nov 05 2010

על חיות מחמד וייעוץ פנג שואי

מאת נושאים כללי,פנג שואי

הכרתי בשבוע שעבר את נעמה אריאל מאלפת כלבים. היא מעדיפה את התואר “תקשורת עם כלבים”. הכלבה שהצטרפה אליה הייתה מקסימה ממושמעת ועליזה. בזכותה נזכרתי בחוב שלי לידידתי איילת המסודרת מסדרת הבתים לכתוב על המשמעות של חיות מחמד בבית.

איילת שאלה אותי “האם יש כזה דבר כמו יותר מדי חיות?”

וודאי שיש יותר מדי.

חייה נחמדה באמת

כמה זה יותר מדי?

להמשך קריאה »

7 תגובות

Oct 10 2010

פנג שואי ומשטרה

מאת נושאים כללי,פנג שואי

פנג שואי ומשטרה זה בטח לא צירוף מילים צפוי.

אני מנסה לעיתים קרובות לראות אירועים ותופעות דרך משקפי הפנג שואי שלי.

לפני כמה בקרים יצאנו אישי ואני מתל אביב לכיוון ירושלים. יצאנו עם הג’יפ שלי מוקדם מהדרוש כדי שנוכל לעצור בדרך לקפה קטן של בוקר בטרם נפנה איש איש לעיסוקיו. מירית מחכה לי, המשרד מחכה לו. בשער הגיא התנועה כבר צפופה ביותר. אני במסלול השמאלי עוקפת אוטובוס ולפתע ללא כל נורית אזהרה או שיעול כבה המנוע.

כביש מספר 1, נהר הצ’י הראשי של המדינה חסום על ידי !!!

מתנדבי חילוץ בכביש מספר 1

להמשך קריאה »

16 תגובות

Jul 25 2010

עונת המלפפונים, עונת המעברים !

summer time moving timeלמה הכוונה? הפעם לא למעבר העונות אלא למעברי בתים!

כמובן שבזמן החופש הגדול זה הזמן הנכון לטלטל משפחה ולא בזמן לימודים. לכן כל כך הרבה חוזים נחתמים בקיץ ומשפחות זזות. בד”כ כדי לשפר עמדות או בגלל שינוי במקום העבודה.

האם אתם באמת משפרים את מצבכם?

להלן כמה עצות על פי שיטת פנג שואי מה כדאי לבחון בזמן חיפוש דירה:

להמשך קריאה »

12 תגובות

Jun 18 2010

על גבורה נשית וחסד גברי – מאמר שקשור ב yin &yang

מאת נושאים כללי

בין משתתפות סדנת 4 פינות הייתה נתנאלה רון אייזנברג, ראשית כותבת מוכשרת כפי שתראו בהמשך, שנית גברת פלפלת, והכי חשוב: אני גאה שהמחשבות שהובילו לכתיבת המאמר היו בתגובה לשיעור מאד מעניין שהיה לנו על יין ויאנג.

אז קבלו את נתנאלה: “על גבורה נשית וחסד גברי

מי מאיתנו לא נתקל פעם במושג- יין ויאנג, חכך בדעתו מי הוא מי, תרגם לעצמו- אנרגיה גברית/ אנרגיה נשית (עדיין בלי להיות בטוח מי הוא מי) והמשיך הלאה לתלאות היומיום.
ואכן כל הפירושים שאנו נותנים בחיינו מתבססים על הגדרות יחסיות. והגדרות כשמן כן הוא, הן סוג של גדר חוסמת, מקבעת, ואם במשחקי לשון עסקינן, אז גם המילה העברית לג’נדר- מגדר, טומנת בחובה הגדרות מוחלטות בלתי ניתנות לערעור, שהרי בו ברגע שהוגדרתי כאישה, מיד שודכה לגבי הצר רשימת תכונות המאפיינות נשים. את הצורך האנושי להגדיר ולתחום את העולם בתבניות ברורות, הבינו הסינים לפני אלפי שנים. אז זהו, שלא רק הסינים, כל החברות האנושיות הבדילו בין אנרגיה נקבית לאנרגיה גברית. וכולן הסתמכו על אותן תכונות ביולוגיות- חיצוניות. החברה האנושית מצפון לדרום, ממזרח למערב, בכל הדורות, מאז ומעולם, צפתה ביכולת ההולדה של הנקבה ובמסת שריריו של הזכר במשקפיים זהים, משקפי השרידה. הישרדות המין האנושי, היא לא עניין של מה בכך, אישה הרה מבטיחה את המשכיות הדור הבא, בדיוק כפי שגבר חסון שמזין בבשר ציד את משפחתו ומגן עליה מפני אויבים, מבטיח את המשכיות השושלת. התפקידים המסורתיים שלנו אינם זקוקים להרחבה, משום שהם כה נהירים לנו, עד שלעתים אנו שוכחים שלנשמה אין גיל, צבע ומין.

ישנן הגדרות שאובד עליהן הכלח, אך לא כך הוא באשר לגבריות ונשיות, להמשך קריאה »

תגובה אחת

May 03 2010

פנג שווי וארכיטקטורה

מאת נושאים כללי,פנג שואי

ציור: י.פוגל
אדריכלות ופנג שואי

על קשרי גומלין בין שתי דיספלינות בעלות מטרה זהה

על זהות ושוני ואיך אלה משתקפים ומשפיעים על התכנון האדריכלי בעולמנו.

האדריכלות התפתחה כהתקדמות האדם ממגורים במערות לאמצעים יותר מפותחים של מחסה. הפנג שווי לעומת זאת החל בסין מתוך צרכים חקלאיים של הבנת שפע או חשש מבצורת ביבולים והתפתח אח”כ גם למגורים. האדריכלות התפתחה במקביל עם שני צרכים בסיסים של האדם: האקזיסטנציאליזם כלומר קורת גג, מחסה מקור חום וגשם וכן הצורך שלנו ביופי אמנות ואסתטיקה.

הפנג שווי מתייחס לכל מבנה ומקום ואומר הבה ניקח את הסביבה שאלוהים הטבע והאדם ייצרו וננצל אותם באופן מרבי. פנג שווי לא עוסק באסתטיקה כפי שאנחנו בד”כ רגילים. לסינים, מפתחי השיטה, הייתה גם הייתה אסתטיקה מפותחת ביותר, אך זו באה רק לאחר שהתמלאו התנאים הדרושים ע”פ היועץ.

היועץ היה אחראי לבריאות המנהיגים לעצמתם ולנצחיותם. שכן הייתה אמונה שאילו הפנג שווי יהיה מושלם יחיה בעל הבית (ובד”כ מדובר על השליט) הממוזל הזה לנצח.

הפנג שווי שחדר למערב קיבל צביון של הוקוס פוקוס פיקנטי ואתני “מזרח רחוק” עם המלצות לדגים דרקונים וסגירת מכסי אסלה, אך שיטה זו עוסקת במהויות חשובות, גלויות ונסתרות.

על כך ועל הקשר המפרה האפשרי בינה ובין ארכיטקטורה אתייחס כאן.

להמשך קריאה »

6 תגובות

הבא »