ארכיון הנושא 'פנג שואי'

Jul 25 2015

ניקוי המרחב הפנימי, פייסבוק ופנג שואי

בעת כתיבת מילים אלו מושבת/חסום/נעול פרופיל הפייסבוק שלי. אינני בטוחה באיזה מונח להשתמש משום שהדבר היחיד שאני בטוחה הוא ששערי הפייס נסגרו הרמטית בפני והסיבה ??? לפייסבוק הפתרונים. מיטב הכוחות עובדים כרגע (הבת שלי) לפענח לַמַה ולהחזיר עטרה למקומה.

(יש האומרים שזה עלול לקחת 7 ימים אבל כבר שבועות רבים חלפו).

אז כמו בכל מערכת יחסים הנגמרת באלימות וכמו במצב של מות אהוב מתקיימים השלבים של התכחשות, זעם, קבלה והאבל.

בתחילה אני עדין בהכחשה. הרי זה לא יתכן! למה שפייסבוק יסגור את הפרופיל שלי?

רגע, מי אני?

הדימוי העצמי שלי הוא כאדם אוהב, אשת קשרי משפחה למופת, אזרחית שומרת חוק, שכנה נעימה, מנומסת, סבלנית, חביבה, טובת לב למדי. ואמנם לצד אלה קיימים מגרעות ולא מעט הלקאה עצמית על חסרונותיי, אבל הבה לא נקלקל עדין את המסיבה.

להמשך קריאה »

4 תגובות

Aug 25 2012

סין עם טיפ-טיפה פנג שואי

 27 יוני 2012 הגעתי למולדת. לא שלי אלא של הפנג שואי שלי.

התרגשות גדולה מצד אחד ומצד שני מרגיש כול כך מוכר.

 

את הטיול הזה לסין התחלנו לאחר עצירה במוסקבה. גם זו עיר מופלאה. כל כך אירופית, קרירה, גשם אקראי יורד לעיתים קרובות, האוכל מוכר, האנשים מוכרים ההיסטוריה מוכרת. הארכיטקטורה והאמנות “משלנו”. מרשים אך לא אחר. לעומת סין.

 

נחיתה חמה בבייג’ין

בסוף הביקור במוסקבה, אלכסיי ידידנו היקר לקח אותנו לתחנת הרכבת המהירה לשדה התעופה. הכול הלך חלק ובזמן אך טיסת לילה ארוכה זו טיסת לילה… אני משתבשת לגמרי אחרי לילה שכזה. 

כמתוכנן, מדריך אסף אותנו משדה התעופה בבייג’ין. קיווינו לנחות בטרמינל 3 החדש והיפה אבל לא יצא ונחתנו דווקא בטרמינל 2 . 

הגענו די מהר מהשדה לעיר חמה אביכה ומהבילה כמו תל אביב של סוף יולי. פער של 12 מעלות ממוסקבה בשעות היום. ליאו המדריך הנמרץ לקח אותנו לכיכר טיינאנמן וירדנו מהרכב (אני לא יודעת איך מצאתי אנרגיה…) וסובבנו בה קצרות. האמת, נתקפתי אכזבה. הכול היה מהוהה משהו ואפרורי מלבד תמונתו האיתנה של מאו.

ביקשנו פטור מהמשך הסיור ונכנסנו למלון לשנ”צ ארוכה ומרפאת  ואז יצאנו לסיבוב היכרות ב”צ’כונה”. הסתבר שאנחנו מרחק זעום ממש מהרחוב הכי ידוע של בייג’ין –ואנגפוג’ינג, מדרחוב זוהר, נוצץ ושמח עם חנויות יוקרה ושפע ארכיטקטוני, אמנם מודרני אך משעשע בריבוי סגנונותיו. 

בדרך לשם עברנו שדרת דוכני אוכל. מה שמספרים נכון… ראינו במו עינינו –  תולעים, תמנונים, אפרוחים, חיות ים מוזרות…אבטיח ופירות על שיפודים, הכול על הגריל, מוקפא או בסוכר שקוף כקרח. מקסים ומעורר חלחלה כאחד.

אני העזתי לנסות סוג של דובדבן לא מוכר ובן זוגי נאמן לשרימפס.

 

מצאנו בסוף הערב איזו מסעדה שנראתה כמסעדת פועלים, בתפריט מבחר מצומצם, אף מילה באנגלית, איכשהו הצלחתי להזמין לנו כופתאות dumpling  מאודות עם מילוי, סלט של טופו מעושן ואיזה ירק לא ברור דומה לתרד מבושל. נא לא לזלזל בהישג… אמנם אינני צמחונית אך את מרבית ההיצע הלא צמחוני אני לא אוכלת.

מעבר לחלון זכוכית שבתוך המסעדה השקפתי איך הסו-שפים ממלאים עיגולי בצק, מעגלים אותם וסוגרים אותם בחן ובמהירות של ריצ’רצ’ שנסגר והכיסנים-כופתאות יוצאים כמו בז’ורנל בישול. 

 

יש לנו מלון ממש טוב, בקנה מידה שאנחנו אוהבים, לא גדול מדי. חדרנו גדול ונוח, השירות טוב וארוחת בוקר מגוונת בה אוכל מערבי וסיני גם יחד. שלא לדבר על הגלישה החינמית באינטרנט – החמצן שלי! (אגב, אין בסין פייסבוק או יוטיוב לא במפתיע הם חסומים(.

למלון היסטוריה מעניינת. הוא נבנה לפני כשמונים שנה כמלון אך בשנות הארבעים שימש כמטה של השלטונות הקומוניסטים לועידת הפסקת אש עם ארה”ב. לפני כעשרים שנה צוין המלון כציון דרך היסטורי של העיר.

  להמשך קריאה »

7 תגובות

Mar 08 2012

ארוחה צבעונית ופנג שואי

מאת נושאים לבריאות,פנג שואי

ביום שישי בבוקר שלחתי לחברות ה”נתיב” שלי תמונה של משטח השיש שלי במטבח ועליו מגוון הירקות שאני עומדת לבשל לארוחת הערב.

זה היה במסגרת ה״אימון״ ההדדי שאנחנו עושות זו לזו בקידום תזונה מקדמת בריאות. (מאמצת את הביטוי שהמציא דר. גרוס ותודתי לו). מצאנו שהדיווח היומי, גם אם אנחנו לעיתים מפספסות, מעודד אותנו לתת תשומת לב לנושא האכילה והבישול שלנו.

וכך נפתחה מסורת חדשה של תכתובת ושרשורי מייל חמודים בעניין ואני בהתלהבותי מנסה להדביק את חברותי בחדוות הבישול שלי. אני מפציצה אותן בתפריטים מרשמים ואף תמונות מגרות.

אפשר לחשוב… בוק של עגבנייה חתיכית, אורז מנצנץ, מרק ענני… אבל הדמיון שלי עף !

ארוחת שישי חגיגי

ארוחת שישי חגיגי

פתאום אחרי שצילמתי ושלחתי הבנתי שמה שהיה על השיש שלי לגמרי מקביל לדרך החיים על פי פנג שואי. זאת ההרמוניה והגיוון. השפע המהמם של הצבעים והצורות לבש בהמשך היום דמות של ארוחה נפלאה בה יסודות ראשוניים וטבעיים של אמא אדמה בתזמור בעל ערך תזונתי גבוה יחסית.

בפנג שואי יש לא מעט הזדמנויות להכניס סימבול שבו נמצאים כול חמש היסודות (ע״פ הפילוסופיה הסינית) המסמלים את ההרמוניה הדרושה לנו בחיים.  להמשך קריאה »

4 תגובות

Feb 18 2012

שׁוּאִי שׁוּאִי בְּשׂשׂוֹן

כבר כתבתי על נושא המים בהיבט קַיְיצִי, על הים. אך בימי חורף אלה ברצוני להרחיב מעט על אלמנט זה מתוך טיפות או יותר נכון סילוני הגשם המבורך (וגם מעצבן) שאנו זוכים לאחרונה.

היה לי קשה היום לשמוח על עלייתו של מפלס הכנרת כאשר מפלס המים בנעלים שלי הגיע לקרסול… הניקוז בתל אביב לא “משהו” בגשם חזק. לא הייתה לי מטריה אז ביקשתי וקיבלתי שקית ניילון ממכולת סמוכה לשים עלראשי ולא הרמתי את עיני מהמדרכה שמא אמעד ואשתטח אפים ארצה.

שלג בירושלים

הגעתי ספוגה וקרירה הביתה, אך מי מקטר כאשר ברדיו מבשרים על שיפורבמאגרי המים של המדינה?!

 אם לא היה גשם היה צריך להמציא אותו. האם חשבתם פעם על כך? דמיינו שצריך להמציא מכונה או מכשיר שישטפו את כדור הארץ שלנו מפעם לפעם.

האנושות פיתחה לא מעט עזרים שיטות ומכשירים לצרכים ספציפיים: ממטרות דליים ואפילו הזרעת גשם. אבל לחוות את המטר, שאני מעדיפה כמובן מבעד לחלון, זה עדיין בעיניי כזה נס! להמשך קריאה »

3 תגובות

Jan 22 2012

ייעוץ פנג שואי לטיסות אל על

הכי לא בבית שיש.

לשמחתי ורווחתי אני נוסעת לא מעט לחו”ל. כך יצא שיכולתי לתרגל ייעוץ פנג שואי אפילו בחצי הכדור הדרומי. שם הכול הפוך, בקיץ שלנו שם חורף ובחורף שלנו שם קיץ.

באוסטרליה גם מתהפך השעון : כאן ישנים- שם כבר מטיילים עם הכלב בפארק. כאן קמים והם כבר מביטים על שקיעה מרהיבה מעבר לאופק. יש מאסטרים שטוענים שגם הפנג שואי הפוך שם, אני לא בדעתם.

table mountain from plane

 לאחרונה יצא לי לטוס כמה פעמים במטוסי חברת אל על :

לברלין – מתנתו המרהיבה של אבי לכבוד ימי ההולדת של שלושת בנותיו, ללונדון לצערי מפאת לוויה של קרובה קרובה, ולפני ימים מספר שבתי מביקור בדרום אפריקה.

לפני הנסיעה (הבהולה) ללונדון נרשמתי כחברת מועדון “הנוסע המתמיד”. כמובן שהציפיות מרקיעות שחקים, תרתי משמע, וכרגיל האכזבה כגובה פני הים.
להמשך קריאה »

3 תגובות

Oct 02 2011

Al-te’ and Don’te and positive Feng Shui

After swimming across the pool of the amazing “Yehudia” river, we continued leaping from stone to stone on the upward part of the path towards its’ end. In front of us an American family was walking on the path, like us, red from the effort and wet.  Like us, a father a mother and a few grown up children.

My better half quietly commented “she is also doing “don’te” to her husband”

“What?” I asked, thinking I did not hear well.

“Don’t go, don’t stop, don’t take off, don’t take out. Just like you always say to me Al-te Al-te (*the Hebrew equivalent to don’t), bossing all the time, all you women are the same…”

Yea, really, what is it with us, women, that we need to manage everything, especially the small stuff (we don’t control the remote device for the T.V., we don’t determine when www III will start, as Woody Allen says, but as for all the rest…)

What is it that makes us so demanding, making sure all the little details should be according to our taste and standards? And what is the price we pay for all the scolding, demanding and disappointments….

A Seminar with Simon

I have learned something recently. Well, I mean studied: a Feng Shui seminar with Master Simon Brown from England who visited us here inIsrael.

Simon has gone a long way in life, inside and outside Feng Shui. He is an expert in many fields, a heart-warming personality, modest, grand (quite literally, as you can see in the picture… I too am not exactly short)

He did not take even one minute to talk about himself. If you surf  his site you will find diverse content that is as deep as the ocean starting with macrobiotic eating, face reading, astrology, Wabi Sabi (an explanation will come) and many methods of Feng Shui.

The seminar dealt with pure feng shui solutions, but the wind that blew over the face of the water was different than usual. (Allow me to illuminate the double meaning: feng means wind and shui means water). Simons’ approach is special.

It is an approach without “Al-Te’s” and without “don’ts”.

The ideal bedroom?!

It is especially nice to hear and see this after reading his fine book “practical Feng Shui” that was published in 1997, which became an international bestseller and was translated to Hebrew in 2000.

In his chapter of the ideal bedroom I found quiet a few “don’ts” and a section of “things to avoid in the bedroom”

Want some examples? Sure you do, that’s why you are reading this:

*  Don’t leave the bed messy throughout the day.

* Don’t allow sharp corners pointing the bed.

* Don’t use shining surfaces

 *Don’t put mirror In the bedroom

 * Don’t use hard surfaces

*  Joined bathrooms in the bedroom are not welcome.

I can add a few examples of “Al-Te’s (don’ts)”:

Don’t set the bed with its’ back against the wall of the room entrance.

Don’t set the bed under the window.

Don’t put in the room specific plants and cacti.

Don’t clutter the room with objects or with functions, it is not the place for the working area and not the place for the ironing board.

Don’t set the bed against the side wall (leave both sides of bed with a passage- equal rights completely!)

Don’t use flashy lights.

And I have many more examples…

Back to Simon, nowadays he has a totally soft attitude of Zen Buddhism. When I saw in his site that he is connected to Wabi Sabi I understood the sources of his gentleness. The not so known Wabi Sabi is the physical expression of Zen Buddhism. Its original purpose was to create a perfect environment for meditating. Now, Wabi Sabi principals are used, in the house and the garden, in order to bring more peace and serenity to peoples’ life that are so hectic quick and demanding.


Empowering and emotional Feng Shui

Nowdays Simon talks about empowerment. He talks about giving the customer a good feeling. To do what you can so that your customer will feel good.

He warned us against what he calls “No-sibo” The opposite of placebo. Placebo is the drug free material that serves as comparative substance in drug research.

He claims that the no-sibo is like a “threat” that its very existence produces the change in ones’ well being and alters his health.

He told us of a person that was diagnosed with liver cancer. A few months later he died. After his death an autopsy was done and it was discovered that he did not have cancer at all. But the “knowing” of his illness controlled his mind and body and brought to his decline and death.

Therefore, he claims, one should not intimidate the clients but take positive actions and affirmations. Just Take care of the flow of chi and use elements according to the rules of Feng Shui to meet the requirements of the place. He talks about emotions and not of targets or goals.

“How do you want people to feel here?” He asked the members of the Airports’ architectural team (one of many that he has been involved with the planning).  They answered him: “Here we want the people to feel that the time passes quickly” (about one certain area), therefore he suggested a playful atmosphere, together with light effects and shades that creates interest and prevents boredom. The result is great.

“How do you want your clients to feel at the entrance of UMANA?”  Simon asked Inbal, my very own private jeweler at her studio. “Luxury, prestigiousness and pleasure”  “well then, put your best exhibition in front of the entrance, add plants for natural ambience and let people touch something”. It was a demonstration for those of us learning FENG SHUI consultation for businesses.

 From now on we shall not say “don’t this and don’t that…

But let’s do this and let’s do that, yes here and yes there!

 An exciting and fresh attitude for positive Feng shui.

All the best to you all.

Nati

The original Hebrew essay Click here:  Positive Feng Shui

תגובה אחת

Aug 27 2011

אַל-תֶ’ ודוֹנְ-תֶ’ ופנג שוואי חיובי

לאחר שחצינו בשחייה (ואין מעקף רגלי!) את הבריכה שנמצאת במסלול נחל היהודיה המדהים המשכנו מדלגים מאבן לאבן במעלה המסלול לקראת סיומו. לפנינו בשביל הלכו אדומים ממאמץ ורטובים, כמונו, משפחה אמריקאית. כמונו. אב אם וכמה ילדים בוגרים.

ה”כנוע” שלי פתאום פולט בשקט “גם היא כול הזמן עושה לבעלה “דוֹנְ-תֶ’ “

“מה?” אני שואלת, חושבת שלא שמעתי טוב.

” Don’t  ללכת  Don’t לעצור Don’t  להוריד Don’t להוציא. כמו שאת אומרת לי כול הזמן: אַל-תֶ’ ואַל-תֶ’ – אל תוציא ואל תכניס אל תעצור ואל תלך אל תאכל ואל תירדם אַל-תֶ’ אַל-תֶ’ כול הזמן…כולכן אותו דבר הנשים….”.

 באמת מה יש לנו הנשים שצריכות לנהל את כול הדברים, בעיקר הקטנים… (אנחנו לא אוחזות בשַּלָט הטלביזיה ולא קובעות מתי תתחיל מלחמת עולם שלישית, כדברי וודי אלן, אבל בכול השאר…)?

מה גורם לנו לדרוש שהפרטים יהיו מדויקים לטעמנו? ומה המחיר שנגבה עם כול הנזיפות התביעות והאכזבות…

 סמינר עם סיימון

 למדתי משהו לאחרונה. כלומר, באמת לימודים, סמינר פנג שואי עם המאסטר המרהיב מאנגליה סיימון בראון.

סיימון עבר דרך ארוכה של חיים מחוץ ובתוך הפנג שוואי. הוא מומחה בתחומים רבים, אישיות מלבבת, צנועה, בשיעור קומה גבוה (תרתי משמע, ראו בתמונה.. גם אני לא בדיוק גמדה בגובה).

הוא לא לקח דקה אפילו כדי לספר על עצמו. מי שיכנס לאתר שלו יכול לטבוע בים של תכנים מעמיקים ומגוונים החל בהתמחות של אכילה בשיטת המקרוביוטיקה, קריאת פנים, אסטרולוגיה, וואבי סאבי (הסבר בהמשך) ופנג שואי על נגזרותיו.

 הסמינר עסק בפתרונות טהורים של פנג שואי אבל הרוח המרחפת על פני המים הייתה אחרת מהרגיל. (תרשו לי להאיר את תשומת ליבכם לשנינות שכן פנג=רוח ושואי=מים). הגישה של סיימון היא היא המיוחדת. זו גישה שאומרת בלי אַל-תֶ’ ובלי דוֹנ-תֶ’!

חדר שינה אידיאלי?!

 יפה לשמוע ולראות זאת בעיקר לאחר שמעיינים בספרו המצוין “פנג שואי מעשי” שנכתב בשנת 1997, שהפך לרב מכר בין לאומי ותורגם אף לעברית בשנת אלפיים. הנה בהצעותיו בפרק “חדר שינה אידיאלי” ספרתי 3 אַל-תֶ’ ופסקה שלמה ששמה “דברים שיש להימנע מהם בחדר השינה”

רוצים דוגמאות? בטח, בשביל זה אתם קוראים. הנה:

 * אל תשאיר את המיטה סתורה במשך היום.

* אסור שפינות חדות יפנו לכיוון המיטה.

* להימנע ממשטחים בורקים.

* להימנע ממראות.

* להימנע ממשטחים נוקשים.

* חדרי אמבטיה צמודים אינם רצויים.

 אני יכולה להוסיף עוד כמה דוגמאות אַל-תֶ’ משלי:

לא להציב את המיטה עם הגב בקיר הכניסה.

לא להציב את המיטה מתחת לחלון.

לא לשים בחדר צמחים מסוימים וקקטוסים,

לא להעמיס על החדר עודף חפצים ופונקציות (לא, זה לא המקום לפינת עבודה וגם לא לקרש הגיהוץ).

לא להצמיד את המיטה לקיר בצד (שוויון זכויות במעברים של המיטה לגמרי!).

לא להשתמש באורות מסנוורים.

ועוד ועוד…

נחזור לסיימון, היום יש בו רכות טוטאלית של זן בודהיזם. כשראיתי באתר שלו שהוא מחובר לוואבי סאבי הבנתי את מקורות השלווה והעדינות שלו. הוואבי סאבי הפחות מוכר במחוזותינו הוא הביטוי הפיזי של הזן בודהיזם. מטרתו המקורית לייצר סביבה מושלמת למדיטציה. כיום משתמשים בעקרונות הוואבי סאבי כדי להביא יותר שלווה ונחת לבית ולגן, מקדש מעט, לאנשים שחיים חיים מאד תובעניים מהירים ומלחיצים.

FengShui Simon Brown & Nati Gill Fogel

 פנג שואי רגשי ומעצים

כיום מדבר סיימון על העצמה בלבד. על נתינת הרגשה טובה. לעשות מה שאפשר שיהיה טוב ללקוח.

הוא מזהיר מפני מה שקורא לו נוסיבו, על משקל פלסבו. פלסבו היא תרופה נטולת חומרים פעילים אשר משמשת כאבן בוחן במחקרים.

הנוסיבו לטענתו הוא “איום” אשר עצם קיומו מעצב את תחושותיו ובריאותו של אדם ששמע אותו.

הוא סיפר על אדם שאובחן כחולה סרטן כבד. לאחר חודשים ספורים מת אותו אדם. לאחר מותו נעשתה נתיחה שלאחר המוות בגופתו והתגלה שלא היה לו סרטן כלל וכלל. אך “הידיעה” על מחלתו שלטה בגופו והביאה לדעיכתו ומותו.

לכן, הוא טוען, לא כדאי להפחיד ולהרתיע אלא לנקוט אך ורק בדרכים חיוביות שמאפשרות לצ’י לזרום וכן לקחת אלמנטים על פי הכללים של פנג שואי ולהתאים אותם לתוצאה הרצויה. הוא מדבר על רגשות ולא על מטרות.

“איך אתם רוצים שאנשים ירגישו כאן?” הוא שאל את אנשי התכנון של שדה תעופה (אחד מיני רבים שהיה מעורב בתכנונם). הם ענו לו “כאן אנחנו רוצים שאנשים ירגישו שהזמן עובר מהר” לפיכך הוא התאים את האווירה לסגנון משחקי מעט שיוצר הרבה עניין ולא שעמום, עם אפקטים וצבעים משתנים וכן משחקי אור וצל. והתוצאה נפלאה.

“איך את רוצה שהלקוחות ירגישו בכניסה לסטודיו אומנה?” שאל סימון את ענבל, הצורפת הפרטית שלי. “יוקרה ועונג” היא עונה. “אם כך תשימי את מיטב התצוגה ישר ממול הכניסה, וצמחים שיתנו אווירה טבעית יותר, ותני לאנשים לגעת” אמר לה בייעוץ לעסקים שהדגים לנו.

 מעתה לא נאמר לא זה ולא זה, אלא כן זה וכן זה. כן פה וכן שם!

 גישה מרגשת ומרעננת לייעוץ פנג שואי חיובי.

8 תגובות

Jan 19 2011

סליחה מאיר !

“מאיר, בפנג שואי אנחנו אוהבים שהדלת נפתחת עד הסוף בלי להיתקע”

“זה בגלל המדפסת, נתי, אני מזיז אותה כל פעם שאני משתמש בה”

“תזיז את השולחן טיפה שמאלה ויהיה לך מקום למדפסת ואז היא לא תפריע לדלת להיפתח, ובכלל איך שולחן העבודה שלך כאן ישר בכניסה ואתה עם הגב אל הדלת?

… והמראה?! ”

“זה מישהי אמרה לי שזה פנג שואי לשים מראה”

“מאיר, דווקא זה משהו שכולם יודעים שעל פי פנג שואי לא תולים מראה מול הכניסה כי זה מקפיץ ושולח את האנרגיות הטובות החוצה”

“באמת?! במיוחד קניתי אותה לזה…” ..

להמשך קריאה »

12 תגובות

Dec 26 2010

מציצנות וגבולות או: מה זה מתכת בפנג שואי

עברנו לפני שנתיים וחצי לגור בעיר התפוז. (זאת תל אביב שלי, המקבילה הרוחנית לניו יורק התפוחית). בירושלים גרנו בשכונת בקעה, שהיא אכן בִּקעה, נמוכה יחסית מבחינה טופוגרפית. גרנו בבית בן קומה אחת על הקרקע ומסביבנו גינתנו ותו לא.

כאן בחרנו לשנות באופן קיצוני את סגנון החיים שלנו. להמשך קריאה »

13 תגובות

Nov 05 2010

על חיות מחמד וייעוץ פנג שואי

מאת נושאים כללי,פנג שואי

הכרתי בשבוע שעבר את נעמה אריאל מאלפת כלבים. היא מעדיפה את התואר “תקשורת עם כלבים”. הכלבה שהצטרפה אליה הייתה מקסימה ממושמעת ועליזה. בזכותה נזכרתי בחוב שלי לידידתי איילת המסודרת מסדרת הבתים לכתוב על המשמעות של חיות מחמד בבית.

איילת שאלה אותי “האם יש כזה דבר כמו יותר מדי חיות?”

וודאי שיש יותר מדי.

חייה נחמדה באמת

כמה זה יותר מדי?

להמשך קריאה »

7 תגובות

הבא »